Hongkong (Čína)

Hongkong (Čína) Hongkong, město mrakodrapů

Hongkong je tzv. Zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky. Jeho samospráva je poměrně samostatná, ale Číně se zodpovídá ze světových témat a otázek. Rozkládá se na několika ostrovech a poloostrovech (poloostrov  Kowloon, Tuen Mun, ostrov Hong Kong, Aberdeen). Hlavním městem této správní jednotky je Victoria. Rozloha Hongkongu je 1 103 km2 a počet obyvatel 6 940 432. Úředním jazykem je mandarínská čínština, ale dalšími používanými jazyky je angličtina a kantonská čínština.

Historie

V historii se první usazené obyvatelstvo v Hongkongu datuje již dlouho v období pravěku. Prvním Evropanem, který dostal povědomí o Hongkongu, tím, že jej navštívil, byl Portugalec Jorge Álvares. Do Číny začala vyvážet zboží britská Východoindická společnost. O její produkty britské výroby nebyl zájem, proto prodávala následně opium, načež začal v Číně stoupat počet závislých. Britové zahájili válečně tzv. první opiovou válku. Hongkong se nakonec dostal pod nadvládu Velké Británie, resp. jí byly přilehlé oblasti pronajaty. Po letech, když smlouva vypršela, vrátily se oblasti Číně.

Památky

V Hongkongu je poměrně dost památek, ale většina z nich je modernějšího rázu. Ostatně v celém Hongkongu se míchají prvky exotiky, historie i západní kultury.

Známý je například hongkongský park, který dokáže zaujmout všemožnými rostlinami, ale především pak pohodovou atmosférou a klidem, což mnoho obyvatel stresem a prací zmítané Číny přivítá.

Mezi historické památky patří chrám Wong Tai Sin. Velmi známými jsou čínské trhy, především třeba trh ptačí.

Tang Chung Ling Ancestral Hall – síň předků s mnoha památkami, řezbami a dekoracemi.

Kun Lung Gate Tower – brána v San Wai.

Tai Fu Tai Mansion – rezidence mandarína.

Tsang Tai – vesnice, která si zachovala historický ráz a evokuje tak starou Čínu.

Klášter Po Lin a Obří Buddha – světoznámý buddhistický klášter se sochou Buddhy o výšce 26 metrů.

Western Market – historicky vyhlížející obchodní dům.

Čínu a zejména Hongkong ale proslavily moderní stavby, zejména mrakodrapy a jiné výškové budovy.

IFC – nejvyšší budova města.

Bank of China

HSBC – jedna z nejdražších budov světa.

The Center

Jardine House – první mrakodrap v Hongkongu s velmi zajímavou architekturou.

Victoria Peak – kopec, ze kterého si užijete unikátní výhled.

Ocean Park – zábavní park.

Hospodářství

Hongkong již před několika desítkami let začal přejímat ryze západní zvyky. To znamená přechod od tradičních hodnot k těm více konzumním. Lidé za tuto dobu ale zažívají jednoznačný sociální růst. Z Hongkongu se stala další průmyslová oblast světa. Vzniká zde mnoho výrobních hal, továren i obchodních domů. a odbytišť.

Životní styl

Číňané žijí poměrně stresujícím životem, obdobně jako v Japonsku, ale ne v takové míře. Lidé jsou velmi pracovití, a tak v práci tráví velké množství času. Práci se věnují i ve svůj volný čas. Kromě toho má mnoho Číňanů zajímavé koníčky (známá je čínská kreativita a dar objevovat nové věci). Rádi ale přitom relaxují, proto v Číně naleznete mnoho čajoven a restaurací, milují také masáže.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 4, průměr: 3,50 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. super napsal:

    Krásné stránky 🙂

Created by:
MFÁčko.cz