Sydney (Austrálie)

Sydney (Austrálie) Sydney – největší město Austrálie

Sydney je největší a nejlidnatější město Austrálie. Je centrem celého kontinentu a není divu, že se tak stává cílem řady turistů, kteří sem cestují. Austrálie je pro turisty zajímavá nejen pro obrovské kulturní možnosti, ale také pro nádhernou přírodu.

V Sydney, hlavním městě jednoho ze států Austrálie, New South Wales, žije 4,4 milionů obyvatel. Město je obklopeno největším přírodním přístavem světa s názvem Port Jackson, ale říká se mu jednoduše Sydney Harbour, celé město je nazýváno „the Harbour City“. Sydney je proslavené ve světě díky opeře, která je považována za jednu z největších a nejslavnějších na světě. Sydney je ostatně jedním z největších center kultury. Dalším cílem turistů je nádherné prostředí, ve kterém se snoubí přírodní krásy a majestátnost moderního města.

Historie

V daleké historii žili na území Sydney australští indiáni. Jednou z majoritních skupin tehdejších obyvatel byl kmen Cadigal. V tomto období zdejší kmeny započaly první kontakty s Brity a britskými osadníky. Roku 1770 se zde vylodil James Cook, který pojmenoval i zdejší přístav Port Jackson. Roku 1788 se přes Botanický záliv do oblasti dnešního Sydney dostal Arthur Phillip, který zde založil první britské kolonie. Právě on místo pojmenoval po ministru vnitra Thomasu Townshendovi, Lordu Sydney. Postupně zde pak budovali mosty, silnice a budovy britští a irští vězni. Počátkem 19. století se ve městě objevily i první peněžní ústavy. Poté směrem k Sydney připlouvaly lodě s imigranty, kteří zde chtěli začít nový život. Sydney vždy bojovalo o post australské metropole s dalším městem Austrálie – Melbourne, a to zejména od roku 1850, kdy vyvrcholila australská zlatá horečka, která byla průlomem v těžení zlata. Melbourne je hlavním městem státu Victoria a právě v období zlaté horečky rostlo v jedno z největších a nejbohatších měst.

Kultura

Sydney je proslavené monstrózní státní Operou. Jejím domovem je stavba Sydney Opera House, kterou navrhl dánský architekt Jørn Utzon. Budova stojí na kraji přístavu Sydney Harbour, poblíž známého mostu Sydney Harbour Bridge, a její vzhled se příhodně podobá plachtám lodi. Austrálie hostí mnoho hudebních, filmových a uměleckých festivalů, největším je zřejmě Sydney Festival, kde se objevují nejen hudební výstupy, ale i umění. Čistě uměleckým je festival Biennale of Sydney. Z dalších akcí lze vyzdvihnout Australian Fashion Week nebo Sydney Film Festival.

Další institucí je National Institute of Dramatic Art, kde studovalo herectví mnoho osobností současného filmu (např. Mel Gibson, Judy Davis, Baz Luhrmann nebo Cate Blanchett). Sydney je taktéž oblíbené místo pro filmaře, každoročně se zde natočí celá řada filmů. Nejznámější je asi série The Matrix, Moulin Rouge, Mission: Impossible II, Star Wars epizody II a III a film Australia. Do krásného prostředí Sydney je zasazeno i velké množství příběhů, za všechny lze připomenout oblíbený animovaný film Hledá se Nemo. Zajímavostí je, že je Sydney i místem vzniku mnoha hollywoodských filmů.

Turismus

Na konci března 2008 Sydney navštívily necelé 3 miliony zahraničních návštěvníků. Nejvíce navštěvovanými památkami jsou:
Sydney Opera House – státní opera.

Sydney Harbour Bridge – most, který se táhne přes celý přístav Sydney Harbour.

Royal Botanic Gardens – botanické zahrady v centru Sydney, které jsou volně přístupné každý den. Jedná se v Sydney o největší podobné zahrady.

Luna Park Sydney (Milsons Point) – po zániku tří lunaparků je nyní Luna Park Sydney hlavním zábavním centrem pro děti i dospělé.

Dalším obvyklým cílem turistů i místních jsou pláže, kterých je i v Sydney požehnaně, např. jednou z těch známých je pláž Palm Beach.

Životní styl

Austrálie je díky své poloze konzervovaná od okolních vlivů a problémů, které panují v Evropě nebo Americe. To se podepsalo na nádherné zachovalé přírodě, příjemném prostředí a samozřejmě i na lidech. Avšak v minulosti byly do Austrálie posílány nižší společenské vrstvy. Ačkoliv se zde mluví anglicky, jazyk je poměrně odlišný od formálního a upraveného projevu Britů nebo Američanů, do jisté míry se jedná o pozůstatky argotu (nářečí nižších vrstev).

Obyvatelé rádi využívají hromadnou dopravu, např. metro, ale stále je zde velké množství lidí, kteří zvolí k přepravě svůj vlastní automobil. Z toho důvodu, že je Sydney složeno z několika ostrůvků, tak je poměrně častá i přeprava lodí. Také v Sydney potkáte taxi či autobusy. Centrem letadlové dopravy je letiště Sydney Airport.

Sydney bylo a stále je centrem vzdělanosti celé Austrálie. Nachází se zde 37. univerzita světa University of Sydney, dalšími jsou instituce Macquarie University, University of Technology, University of New South Wales.

V Sydney jsou oblíbené tiskoviny The Sydney Morning Herald a The Daily Telegraph. Z televizních kanálů si lze v Sydney vybrat z komerčních stanic Seven, Nine, Ten a státních ABC a SBS. S rozšířením možnosti digitálního příjmu v roce 2000 se počet stanic rapidně rozrostl.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 10, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. […] spíše ghostwriting. Jedná se o web NejvětšíMěsta.cz, kde jsem psala města Praha, Londýn, Sydney a New York. Spolupráce se zadavatelem probíhala tak, že jsem mu napsala text, zadala ho pod jeho […]

  2. alena simkova napsal:

    a kde sou souradnice

  3. Luboš napsal:

    Na co souřadnice?

Created by:
MFÁčko.cz