Mexico City (Mexiko)

Mexico City (Mexiko) Mexico City – Mexiko

Mexico City, jenž se v originále jmenuje španělsky Ciudad de México, je anglický název hlavního města Mexika. Město leží ve velmi zajímavé krajině, v okolí se nachází několik vysokých hor. Samotné město se nachází ve výšce 2 tisíc metrů nad mořem. V jeho hornatém okolí nalezneme kupříkladu druhý nejvyšší vrchol Mexika, kterým je aktivní sopka Popocatepetl.

Počet obyvatel není zcela přesně určen, ale odhady stojící na hrubém počtu obyvatel z let minulých tvrdí, že v současné době Mexico City a jeho hustě obydlené okrajové oblasti obývá přes 20 milionů obyvatel, město má tak třetí největší aglomeraci ve světě. Rozloha města je 1,485 km2, tvoří tak největší metropolitní oblast na Americkém kontinentě.

Mexico City je po světě známé pro obrovské sociální rozdíly. Západ města je rájem boháčů, jež zde mají své vily, které jsou lemovány parky a příjemným prostředím, na druhé východní straně města lidé trpí hladem, nemají dostatek pitné vody a je zde enormní nezaměstnanost.

Poloha

Mexiko je na jihu Severní Ameriky. Ciudad de México je v jižnější části republiky. Město leží v Mexickém údolí (jinak zvané též Mexické povodí) v centru Mexika. Toto údolí je součástí Trans-Mexického vulkanického pásu (údolí má minimální nadmořskou výšku – 2000 metrů nad mořem, kolem něj jsou ale vysoké hory o výšce až 5000 metrů). Základ města tvoří oblast, kde se nacházelo jezero Texcoco.

Vzhledem k velmi těžkým geografickým podmínkám je v této oblasti častá seismická aktivita. Vlivem jílnaté měkké půdy a její drolení následkem proudění podzemních vod je oblast kolem města často zaplavována.

Podnebí a počasí

Klima v Mexico City je subtropického charakteru, především díky vysočině a poloze města vůči horám. Čtrvti Iztapalapa, Iztacalco, Venustiano Carranza a Gustavo na západě jsou mnohem sušší a teplejší, než zbytek města situovaný na východě a jihu (Tlalpan a Milpa Alta).

Roční průměrné teploty se pohybují v rozmezí 12 až 16 °. Letní teploty se mohou dostat ve svém maximu až na 32 ° C. Naopak nejnižší, obvykle lednové a únorové, teploty nepřekročí hranici -2 až -5 ° C. Zimu na jihu města mohou doprovázet sněhové přeháňky, ve středu Mexického údolí se tak ale spíše neděje.

Historie

Město bylo založeno Aztéky roku 1325. Staré centrum Mexico City bylo kdysi nazýváno Tenochtitlán. Časem se ale město značně rozšiřovalo, především díky přistěhovalcům a urbanizaci, tedy mírou stěhování se vesničanů do měst. Lidé, kteří město založili, sem přišli po pádu Toltécké říše. Mezi roky 1325 až 1521 bylo tedy město budováno právě těmito Aztéky. Po roce 1519 se o Tenochtitlánu dozvěděl španělský conquistador Hernán Cortés, který sem táhl s vojskem, jež bylo sice malé, ale dokázalo si město podmanit. V roce 1520 se boj původních obyvatelů a Aztéků přiostřil. Aztékové Španěly částečně vyhnali a zvolili si nového krále Cuitláhuaca. Ten ale zemřel následkem neštovic.

Cortés celé nově dobyté město předělal a spravoval ho celé sám, ač zároveň spolupracoval se španělským královstvím. V roce 1525 bylo Ciudad de Mexico hlavním městem Nového Španělska, nového koloniálního místokrálovství. V období, kdy bylo Mexiko městských státem, se přestal používat název Tenochtitlán, stát byl přejmenován na Mexiko.

V 17. Až 19. století město poměrně prosperovalo, protože bylo jedním z hlavních obchodních uzlů. V Mexiku se začala v této souvislosti vytvářet šlechta – v tomto případě to nebyla politická, ale spíše sociální skupina bohatšího obyvatelstva. Tato sociální struktura ve velké míře pomohla rozvoji Mexika, šlechta zde budovala kostely, paláce a mnoho dalších obecně prospěšných zařízení. V roce 1821 do města přijel Agustin de Iturbide se svým vojskem a Mexiku byla deklarována nezávislost. O 3 roky později se stalo republikou. Důležitým mezníkem byla americko-mexická válka, kterou Mexiko prohrálo, a tak ztratilo rozlehlá území na severu.

Zakladatelem skutečné nové republiky Mexiko je Benito Juárez, první rezident Spojených států mexických indiánského původu.

V roce 1956 zde byl postaven první mrakodrap: Torre Latinoamericana.

Kultura, památky a zajímavá místa

Centrem veškerého historického Mexico City je náměstí Zócalo (neboli Plaza de la Constitución), kde se nachází mnoho budov současných i historických. Je to ve světě druhé největší náměstí. Kromě jeho historického vzhledu a rozlohy zaujme i budova Národního paláce, kde sídlí prezident a ministerstvo financí.

Catedral Metropolitana – Metropolitní katedrála, největší křesťanská budova ve střední Americe. Tato impozantní památka zaujme především výzdobou, architekturou i celkovou atmosférou.

Templo Mayor – aztécká svatyně byla objevena, jak už to tak bývá, naprostou náhodou během stavebních prací. Byla odkryta a je přístupná veřejnosti. Bylo zde nalezeno ohromné množství předmětů, celý komplex je velmi honosný a má obrovskou historickou hodnotu.

Koloniální a velmi zajímavou stavbou je tzv. Dláždičkový dům.

Muzeum národního umění a Palác krásných umění jsou dvě zřejmě nejvýznamnější muzea v zemi. V prvním je ukryto bohatství celého historického Mexika, ve druhém najdete zejména umělecké kousky z oblasti střední Ameriky, ale i celého světa.

V Mexico City se nachází i druhá největší svatyně světa, je určena až pro 10 tisíc věřících a stala se symbolem věřících nejen v Mexiku, ale i ve zbytku světa – chrám Panny Marie Guadalupské.

Knihovna José Vasconcelos je známá pro kontroverzní architekturu budovy. Je věnovaná jednomu z největších myslitelů, Josému Vasconcelosovi. Na 38 tisících metrů čtverečních zde najdete všechny možné světové titulky, mnoho historických výtisků a dalších materiálů. V roce 2007 byla také uzavřena z důvodu nalezené závady na konstrukci budovy.

Životní styl

Životní styl obyvatel záleží na tom, do jaké sociální skupiny se řadí. Je obecně známo, že bezpečnostní situace v Mexiku není nejlepší. Je zde mnoho gangů, velká část rodin se s nimi již nějakým způsobem zapletlo, konkrétně má Mexiko jeden z největších podílů kriminality na světě, a to i mezi mladistvými, protože děti se často stávají oběťmi konkurenčních soubojů mezi gangy, ale mimo to i například domácího násilí. Taktéž je mnoho dětí mezi členy těchto kriminálních skupin, které nejčastěji obchodují se zbraněmi a drogami.

Mexičané jsou ale jinak velmi veselí a poměrně laskaví. Rádi slaví, dokážou si najít příležitost slavit v jakékoli situaci.

V Mexiku téměř neexistuje střední vrstva, takže jsou na jedné straně sociálně slabí a na té druhé bohatí občané.

Další informace a zajímavosti které Mexiko nabízí, najdete na webu eAmerika.cz

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 19, průměr: 4,11 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. matěj napsal:

    tato stranka je super

  2. martin napsal:

    nejlepsi stranka jakou znam 😀

  3. Bára napsal:

    TATO STRÁNKA je skvělá pomáhá mi vypracovat referát a je tu všechno zajímavé. 🙂

  4. klára napsal:

    SUPER STRÁNKA moc mi to pomáhá při učení 🙂

Created by:
MFÁčko.cz