Praha (Česká republika)

Praha (Česká republika) Praha – perla v srdci Evropy

Praha bývá nazývána historickým centrem a srdcem České republiky i celé Evropy. Je oblíbeným cílem turistů, kteří mají zájem o kulturu a historii. Není divu, protože Praha jednoznačně je podle mnoha světoznámých žebříčků jedním z nejkrásnějších měst celého světa…

Praha leží téměř uprostřed, ale mírně na severu České republiky. Žije zde 1,2 milionu obyvatel, na katastru města je jeho rozloha vyměřena na 496 km². Díky tomu víme, že je Praha nejen hlavní, ale také největší a nejlidnatější město České republiky najednou. Kromě toho se nejedná jen o město, ale je i jedním z krajů České republiky a zároveň statutárním městem se speciální samosprávou. Praha je rozdělena na 10 městských částí, které se jmenují Praha 1 až 10, ale ty se dále dělí na správní obvody, kterých je v Praze celkem 57.

Historie

Historie hlavního města je opředena mnoha neznámými příběhy a bájemi. Dodnes nerozluštěným tajemstvím je například jméno města, jehož výklad má několik teorií od slova „práh“ až po teorii o brodu (braga), který dal městu jméno – Praha.

Známá historie začíná však někdy kolem 6. století, kdy se v oblasti Prahy začali usazovat Slované. Ale již předtím se zde našly pozůstatky, které svědčí o tom, že zde již předtím žili Keltové. V místě, kde zatáčí řeka Vltava, již v 9. století vznikaly zárodky dnešního Pražského hradu. Ostatně Praha byla a je i dnes královským městem, ve kterém kdysi sídlili králové či císaři, dnes odtud vládne prezident republiky.

Obrovský rozmach zažila Praha v období vlády Karla IV., který měl ideu, že se stane Praha hlavním městem tehdejší Svaté říše římské. V této souvislosti také vzniklo Nové město pražské, které mělo rozšířit původní Staré město pražské a Malou stranu – Praha lákala čím dál větší množství řemeslníků, ať chudých či bohatých.

Další zvrat nastal v období 2. světové války, kdy se Praha stala hlavním městem Československa. Město bylo jedním z center protinacistického odboje Čechů a Slováků a v neposlední řadě byla Praha také krutě bombardována americkými letadly na konci války. Jednou z výrazných událostí bylo pražské povstání 5. května 1945 a následný příchod Rudé armády 9. května. V dalších letech během vlády Komunistické strany se v Praze začal vyvíjet průmysl, začala výstavba panelových domů, ale tyto zásahy částečně citelně ťaly do historického rázu města.

Kultura

Praha je centrem kulturního dění v ČR. Kromě mnoha muzeí, divadel a galerií se zde pořádá celá řada významných festivalů, každoročně se zde konají i premiéry filmů a představení, v neposlední řadě se v samotné Praze i mnoho filmových děl natáčí, a to jak od českých filmařů, tak i zahraničních. Od začátku 2. tisíciletí je Praha poměrně lukrativním natáčecím placem hollywoodských filmařů, protože její historické jádro je vhodné jako dějiště mnoha filmových scén. Jedním z důvodů jsou také i nevyužívané, a tím pádem i levné barrandovské ateliéry.

Díky své rozmanitosti, historické hodnotě a velkému množství kulturních využití je Praha šestým nejnavštěvovanějším městem Evropy. O naše kulturní dědictví se stará Pražská památková rezervace, na jejímž území je 28 z 37 pražských národních kulturních památek.

Památky

Národní divadlo – jeho majestátní novorenesanční prostory mělo možnost přivítat velké množství světové uznávaných umělců a ještě více jejich děl se zde již hrálo.
Dalšími pražskými oblíbenými divadly jsou Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé nebo legendární Semafor společně s Divadlem Járy Cimrmana.

Pražský hrad – odpradávna jedno z nejkrásnějších sídel panovníků Evropy i celého světa, nyní zde přebývá prezident republiky, kdysi byl místem pobytů českých králů.

Katedrála Svatého Víta – jedna z nejkrásnějších církevních staveb Evropy. Uvnitř této gotické stavby je přenádherná výzdoba a toto kulturně významné místo se stalo místem odpočinku celé řady našich historicky významných osobností od Přemysla Otakara I., II., Karla IV., Ferdinanda I. a Rudolfa II.

Národní muzeum – Praha byla vždy centrem české vzdělanosti a centrem vzdělanosti v Praze bylo a je právě Národní muzeum. Je to ojedinělé místo, kde může každý návštěvník zhlédnout mnoho světové významných exponátů.

Betlémská kaple – kaple na Starém městě, jedno z významných míst, kde kázal např. Jan Hus.

Tančící dům – jeden ze zástupců moderní architektoniky, která je inspirována známým tanečním duem Freda Astaira a Ginger Rogersové, přezdívá se jí Ginger and Fred.

Průmysl

V současnosti je město kulturním centrem České republiky, ale i průmyslovou velmocí, sídlí zde mnoho organizací a firem a stále větší množství celosvětově významných společností zde zakládá české nebo evropské pobočky.

Doprava

Obyvatelé ČR velmi hojně využívají mnoha způsobů dopravy. V Praze je silná železniční síť vlaků, tramvají, ale místních komunikací pro automobily, z čehož vyplývá, že se zde často využívá i taxi. Sídlí zde české nejvýznamnější letiště Praha-Ruzyně. Lodní doprava se využívá především ke společenským příležitostem a v průmyslu již nemá takovou váhu, jakou mívala v minulosti. Praha je přístupná i pro cyklisty a má poměrně mnoho cyklistických tras.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 45, průměr: 4,76 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. Tomáš Pučík napsal:

    Musím nesouhlasit. Oproti jiným metropolím se v Praze taxi skoro nevyužívá.

  2. Najja napsal:

    Tomáš Pučík: pokud zohledním jen obyvatele Prahy, pak taxi asi skutečně příliš nepoužívají, ale mnoho turistů ho k pohybu po Praze prý využívá. K tomu si zohledním hustou základu taxi služeb v Praze, které by neexistovaly, nebýt zákazníků…

  3. […] copywriting, ale spíše ghostwriting. Jedná se o web NejvětšíMěsta.cz, kde jsem psala města Praha, Londýn, Sydney a New York. Spolupráce se zadavatelem probíhala tak, že jsem mu napsala text, […]

  4. Petr napsal:

    Nejhorší město ze všech, na každém kroku žebráci nebo bezdomovci

Created by:
MFÁčko.cz