Soul (Jižní Korea)

Soul (Jižní Korea) Soul – město plné kontrastů

Celý název Soul tchukpjolsi (v překladu Zvláštní město Soul). Hlavní město Jižní Koreje (úředně – Korejská republika). Ta leží ve východní Asii, sousedí se Severní Koreou. Zaujímá jižní polovinu Korejského poloostrova. Skládá se z jednoho speciálního města (Soul), šesti metropolitních měst (Inčchon, Tegu, Ulsan, Pusan, Kwangdžu, Tedžon) a devíti provincií (Kjonggi-do, Kangwon-do, Kjongsangbuk-do, Kjongsangnam-do, Čollanam-do, Čollabuk-do, Čchungčchongnam-do, Čchungčchongbuk-do, Čedžu-do ).

V hlavním městě žije přibližně 14,5 miliónů obyvatel (v aglomeraci 20 miliónů), jeho rozloha 607 km². Úředním jazykem korejština. Náboženská situace je složitá = rychle se vyvíjí (znesnadňuje popis). Dle statistik z roku 2005 se téměř polovina obyvatel nehlásí k žádnému náboženství, následuje křesťanství (tvořeno katolíky + protestanty), buddhismus.

Z důvodu vysoké hustoty obyvatelstva je nejvíce digitálně propojené. Jedno z nejmenších a nejhustěji osídlených hlavních měst a pátým nejdražším na světě.

Poloha

Hlavní město je umístěno na severozápadě Jižní Koreje: 37° 35′ s. š. 127° 0′ v. d., ležící na řece Han a východně asi 60 km od Žlutého moře, v nadmořské výšce 80 m, nejnižší bod se nachází ve výšce 45 metrů nad mořem. Nejvyšší bod města ve výšce 836 m n. m.

Srdcem Soulu je staré město dynastie Joseon – nynějším centrem města s nejvíce paláci, vládními kancelářemi, ředitelstvími korporací, hotely a tradičními trhy. Oblast zabírá údolí Cheonggyecheonu potok, tekoucí ze západu na východ přes údolí a vlévá se do splavné řeky Han (mnoho let zakryt betonem, nedávno vrácen do původní podoby).

Hory: severně od centra je Bukhan, jižně – menší Namsan a Gwanak.

Na nejvyšším místě park Namsan s rozlehlou botanickou zahradou. Středem parku je třetí nejvyšší věž na světě Seoul Tower (240 m), spolu s vrcholem dosahuje výšky 483 m.

Jih tvoří stará předměstí Yongsan-gu a Mapo-gu a řeka Han. Uprostřed ní se nachází ostrov Yeouido. Za řekou je oblast novější a bohatější Gangnam-gu – místo, kde se odehrává mnoho veletrhů a konferencí.

Podnebí

V okolí města je kontinentální, což je pro monzunové oblasti typické. Průměrné červencové teploty se pohybují okolo 25 °C, v lednu okolo -4 °C.

Historie města

První zprávy o sídlišti pocházejí z roku 18 př. n. l.. Zhruba od 8. století se širší okolí dnešní metropole nazývalo Hanjang [česky: Na jih od opevněné hory Pukhansan].

Roku 1104 se obec jmenovala Jangdzu. Na místě současného středu města byl vybudován palác. Sloužil jako občasné sídlo krále. V roce 1308 přejmenováno na Hanjang-bu a získalo status vojenského a administrativního střediska. Později se dočkalo povýšení na hlavní město království Čoson a jméno se změnilo na Hansongbu.

V 16. století jej napadli a poškodili Japonci. Následkem vpádu Mandžuů z Číny, došlo k připojení Korei k říši Čching.

Po čínsko-japonské válce, byla podepsána 15. dubna 1895, Šimonosecká mírová smlouva. Ukončila nadvládu Číny nad Koreou. Založeno Korejské království s hlavním městem Soulem. Následovala japonská okupace a teprve 15. srpna 1948 byla vyhlášena nezávislá Korejská republika opět s hlavním městem Soulem.

V roce 1988 se zde konaly letní olympijské hry, 2002 mistrovství světa ve fotbale.

Modernizace
V pozdním 19. století, otevřel Soul brány cizincům. První město ve Východní Asii s elektřinou, tramvajemi, vodou, telefonem a telegrafem (díky obchodu s USA).

Nejnovější vývoj
Devadesátá  léta – město přilákalo mnoho pracovníků z jiných zemí (dříve obyvatelé Korejci). Dnes odhadem 200 000 cizinců např.: dělníci z Bangladéše, Indonésie, Nigérie, Filipín,… Učitelé z USA, Austrálie, Nového Zélandu, Jihoafrické republiky, Velké Británie. Zajímavý i pro manažery a analytiky ze severní Ameriky, Evropy a Japonska.

Rozmach dopravy byl již v době Korejského Impéria, kdy byly položeny první tramvajové koleje a železnice, spojující Soul a Shinuiju. Rychlovlak KTX, nejrychlejší z asijských vlaků.

Více než 3 miliony registrovaných vozidel, způsobují rozsáhlé dopravní zácpy.

Soul má devět tras metra, skoro 200 autobusových linek a šest hlavních silnic. Spojují městské obvody i přilehlé oblasti. Dvě letiště, která jsou připojena k Soulu dálnicí.

Letiště Gimpo (pouze pro místní lety) a Incheon na ostrově Yeongjong (vyřizuje všechny mezinárodní lety).

Soulská vláda zaměstnává množství matematiků, aby zkoordinovali rozvrh dopravy, metra, autobusů do jednoho jízdního řádu.

Kultura, památky a zajímavá místa

V moderním velkoměstu Soul se nacházejí vládní budovy ve čtvrti Sedžong-no. K historickým památkám patří královský palác Kjongbokkung. Další paláce a chrámy z 15. století, čtyři městské brány, nejznámější z nich je jižní brána Namdaenum. Palác Kjongbok roku 1592 vypálený Japonci – obnovený až v roce 1868. V 17. století byl též obnoven palác Čchandgok s bránou Tonhwamun. Výstavy moderního umění se uskutečňují v bývalém královském paláci Toksugung.

Státní muzeum moderního umění je v satelitním městě Kwačchon. Na seznamu UNESCO zařazena Svatyně královských předků Čongmjo. V Pagodovém parku se nachází pagoda kláštera Wongsaksa postavená ze žuly a mramoru. Muzea a galerie: Národní Korejské muzeum, Národní lidové muzeum, Válečný pomník.

Životní styl

Ke snížení znečišťování ovzduší slouží metropolitní oblasti Soulu, šest velkých parků, včetně Soulského lesa. Oblast je obklopená zeleným pásem, který má městu zabránit v rozšiřování se do sousedící provincie Gyeonggi. Zelené plochy jsou vyhledávány lidmi odpočívajícími o víkendu a v průběhu prázdnin.

Zahrnuje také tři zábavné parky: Lotte World, Seoul Land a Everland (umístěný v blízkém předměstí Yongin). Nejnavštěvovanějším je Lotte World. K rekreačním centrům dále patří bývalý Olympijský stadion (Světový pohár), Korejská finanční budova a veřejné radniční zahrady.

Město má dva baseballové týmy v KBO: The Doosan Bears a LG Twins.

V Soulu se nachází množství nejprestižnějších univerzit, což zahrnuje i „SKY“ školy: Seoul National University, Korea University a Yonsei University.

Zdejší lidé jsou velmi pracovití. Nejvíce času tráví v práci. Studenti studují až 14 hodin denně. Jedno korejské přísloví říká: „člověk bez vzdělání je jako zvíře bez obleku“. Mají 4 dny dovolené do roka.

Od nepaměti silně zakořeněná pevná rodinná vazba. V každé, i rozvětvené rodině, vždy prokazována úcta starším členům, z nich se rekrutovala „hlava rodiny“. Tyto silné svazky připomínají mafiánské rodové klany, ale jen v dobrém slova smyslu!

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 17, průměr: 4,47 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. ondrej valach napsal:

    SUPER len tak ďalej….. xD

  2. lenka napsal:

    docela super ale mas tam malo zajímavých míst 😀

  3. klára napsal:

    krásné ale musím souhlasit z lenkou más tam opravdu málo zajímavích míst :p 🙂

Created by:
MFÁčko.cz