Tokio (Japonsko)

Tokio (Japonsko) Tokio – brána k vycházejícímu slunci

Tokio je hlavním a zároveň největším japonským městem, jeho metropolitní oblast čítající 35 milionů lidí je přímo největší na světě. Tokio nabízí zajímavou kombinaci starobylé kultury a supermoderní metropole. Tokio je každoročně cílem desítek milionů turistů obdivujících, pro Evropany až neskutečný, život města…

Město Tokio se nachází ve východní části ostrova Honšú, který je největším japonským ostrovem. Tokio je domovem pro více než 8 milionů lidí a celý region (jehož je Tokio součástí) čítá přes 12 milionů obyvatel. Tokio je také centrem tzv. tokijské metropolitní oblasti, která je největší (dle počtu obyvatel) na světě. Metropolitní oblast je domovem pro více než 35 milionů lidí a je kromě Tokia tvořena například městy Kawasaki nebo Jokohama. Město turistům nabízí opravdu hodně. Velkým lákadlem je už to, že leží v Japonsku. V zemi se silnou starobylou orientální kulturou, která nás Evropany vždy ohromovala. V Tokiu jde kultura ruku v ruce s nejmodernější technologií. Tokio je totiž bezpochyby jedno z nejvyspělejších míst planety. Ve městě sídlí japonská vláda a také císařská rodina. Nachází se zde císařský palác, který je sídlem japonského císaře. Město nemá žádné městské centrum, ale řadu menších. To je dáno tím, že se nejedná o město v pravém slova smyslu. Je to totiž několik samostatných oblastí spojených dohromady pod názvem Tokio…

Tokio a turisté

Turistickým lákadlem je už samotné město Tokio, jeho neuvěřitelné množství obyvatel, pulzující přeplněné ulice i silnice a také moderní vzhled, který nenajdete nikde jinde na světě. Uvnitř města najdete řadu míst, která stojí za zhlédnutí. Zde jsou ta nejznámější…

Tokijská věž – věž postavená v roce 1958 měří 333 metrů, což je o 13 metrů více, než má Eiffelova věž v Paříži. Věž má dvě rozhledny, ze kterých je krásný výhled na město a za jasného dne také na nedalekou horu Fudži. Hlavní vyhlídka se nachází ve výšce 150 metrů, druhá pak o sto metrů výše.

Svatyně Meidži – největší svatyně v Tokiu a zároveň jedna ze tří královských svatyní. Byla zničena při bombardování v průběhu druhé světové války a znovu obnovena v roce 1958. Svatyně je skvělým příkladem typické japonské starobylé architektury Shinto.

Palác Sensoji – starodávný buddhistický chrám v prefektuře Asakusa. Jedná se o nejstarší a jeden z nejvýznamnějších paláců v Tokiu, do druhé světové války byl sídlem sekty Tendai, od konce války je nezávislý.

Sídlo Fuji TV – Fuji TV je japonská soukromá celostátní televize. V jejím sídle je možné shlédnout naživo populární televizní programy a můžete se také podívat do futuristické vyhlídkové koule ve výšce 123 metrů. Koule je zhotovena z titanu a umožňuje výhled v úhlu až 230 stupňů.

Park Yoyogi – jeden z největších parků v Tokiu. Dříve se na jeho místě nacházelo letiště…

Císařský palác – sídlo japonského císaře. Většina paláce je bohužel nepřístupná pro veřejnost. Palác je otevřen veřejnosti pouhé dva dny v roce.

Duhový most – 918 metrů dlouhý visutý most. Duhový most (Rainbow Bridge) se mu říká díky tomu, že v noci mění jeho osvětlení barvu.

Zahrady Hamarikyu – zahrady jsou od roku 1948 ideálním místem pro odpočinek v rušném Tokiu, návštěvníci zahrad mohou na chvíli zapomenout na neúprosnou uspěchanost dnešní doby a relaxovat…

Disney Land – zábavní park s licencí od společnosti Walta Dysneye, jedná se o první Disney Land otevřený mimo území USA (roku 1983)…

Historie

Tokio bylo původně malou rybářskou osadou nazvanou Edo. V roce 1457 v něm byl postaven hrad Edo a v roce 1590 se město stalo základnou pro Ieyase Tokugawu. Když se v roce 1603 stal šógunem, učinil z města centrum své vojenské vlády. Během této éry zažilo Edo ohromný rozvoj a už v průběhu 18. století dosáhlo jen těžko uvěřitelného počtu 1 milionu obyvatel. Tokio se tak stalo fakticky hlavním městem celé říše, ačkoli císař sídlil v královském hlavním městě Kyoto. Když byl šógunát byl po 263 letech vlády svržen, tak se mladý císař v roce 1869 přesunul z Kyota do Tokia (Eda). To už bylo město kulturním i politickým centrem celého Japonska. Hrad Edo se stal císařským palácem a v roce 1943 došlo sloučením menších oblastí k vytvoření dnešního Tokia. Centrum města bylo postaveno okolo roku 1900 kolem hlavním železničních uzlů.

Ve dvacátém století postihly město dvě velké katastrofy. V roce 1923 to bylo velké zemětřesení a v průběhu druhé světové války bylo město bombardováno americkým letectvem. Při bombardování zahynulo 75 000 – 200 000 lidí a polovina města byla zničena. Nálety byly skoro tak zničující, jako svržení atomových bomb na města Hiroshima a Nagasaki. Po válce bylo Tokio kompletně obnoveno a prezentováno světu při příležitosti letních olympijských her v roce 1964. Tokijská železnice je nejvytíženější na celém světě. Město se stále rapidně rozvíjí, jsou vytvářeny nové budovy, staré jsou bourány nebo opravovány.

Kultura

Tokio je unikátním mixem moderní architektury a japonské kultury. Město je také sídlem mnoha muzeí, největší muzeum Japonska, Tokijské národní muzeum specializující se na japonské umění, se nachází v parku Ueno spolu s dalšími třemi národními muzei – Národní muzeum západního umění, Národní muzeum moderního umění a v neposlední řadě také Národní muzeum vědy. Dále může turista v parku Ueno navštívit veřejnou zoologickou zahradu. V Tokiu lze najít velké množství dalších muzeí, ta jsou situována zejména v blízkosti císařského paláce.

Ani v oblasti divadla se Tokio nenechá zahanbit. Ve městě je mnoho národních a soukromých divadel hrajících klasické japonské drama (noh nebo kabuki), ale také moderní drama. Tokio je také hostitelem mnoha festivalů.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 24, průměr: 4,33 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. Roberto napsal:

    Hmmm. ale Tokyo se píše s Y (odjakživa), nesledovat ema (kreténi s chybou v názvu), ale učit se, učit se… Takhle SEO nenaženeš (s pravopisnýma chybama)…

  2. Jiří napsal:

    ej sorry ale Tokio sem nevyděl nikde s tvrdým 😉

  3. KaVy napsal:

    uč se japonsky a zjistíš že se píše s tvrdým Y :))

  4. Kristýna napsal:

    je to tu hesky napsané myslym že se naučim japonsky a pojedu do tokia.Ta představa je totiž náderná.

  5. :) napsal:

    nádherné město doufám že se tam někdy dostanu 🙂

  6. hmmm napsal:

    hele město jménem Tokio neni když tak je to Tokyo nechápu jak jste prošli základkou měli jste zůstat ve školce

  7. hmmm napsal:

    a je to proto že se to vyslovuje Tokijo

  8. GRAMMAR_NAZI napsal:

    Sup boys TOKIO neboli TOKYO se v češtině píše s měkkým I, ale naopak v ANglickém jazyce se píše Y! 🙂

  9. Brambora Obecná napsal:

    Hele uklidněte se já vám udělám barmurky.

Created by:
MFÁčko.cz