New York City (Spojené státy americké)

New York City (Spojené státy americké) New York – nejlidnatější město USA

New York City je nejlidnatější město celých Spojených států. Je po celém světě známé jako metropole světového dění v oblastech politiky, módy, finančnictví, zábavy i umění. Každoročně ho navštíví desítky milionů lidí, kteří mají jedinečnou možnost prozkoumat srdce celé Ameriky.

V nejlidnatějším městě USA žije 8,2 milionů obyvatel. Město samo o sobě má rozlohu 1214 km². Leží ve státě State of New York nacházejícím se na severovýchodě země, těsně u kanadských hranic. Přes svou rozlohu a lidnatost však není hlavním městem státu, tím je malé městečko Albany, v němž žije něco málo pod 100 tisíc obyvatel. State of New York je nazýván celým světem jako „The Empire State“ („Mocný stát“), New Yorku se přezdívá „Big Apple“ („Velké jablko“), „Město, které nikdy nespí“ či „Gotham“. New York je znám díky obrovské společenské důležitosti, jeho majestát stojí za tím, že je cílem mnoha známých osobností, ať celebrit či politiků (New York je důležitý díky OSN, tedy Organizaci spojených národů, která sídlí právě zde). Proslulé je město i díky své historii, dnes přitahuje turisty především pro současné možnosti, jakožto centrum zábavy, módy, kultury a mnoha společensky zajímavých míst, jakými jsou výstavy, muzea, bary a kavárny. Téměř každý sní, že se jednoho dne bude moci po tomto městě projet v typickém žlutém taxíku.

Historie

Historie města se píše od roku 1614, kdy jej založili Nizozemci. Před tím, než se do těchto míst tato etnická skupina dostala, žil zde indiánský kmen Lenape. Oblast State of New York objevil cestovatel italského původu Giovanni da Verrazzano. Právě Nizozemci stáli za založením první osady (Nieuw Amsterdam) na jihu Manhattanu, ale kmen Lenape dále obýval jeho zbytek. Proto jejich vůdce od kmenu odkoupil další části města. Roku 1664 se do těchto oblastí dostali i Angličané, kteří území dobyli a pojmenovali ho tak, jak jej známe dnes – New York.

V roce 1970 předběhl počtem obyvatelů dosavadní nejlidnatější město USA, Filadelfii. Koncem 19. století se s New Yorkem spojily části Bronx, Brooklyn, Richmond a Queens. Po tomto kroku bylo otevřeno v New Yorku metro. Dvacáté století bylo pro New York ve znamení harlemské renesance, tedy kulturou černošských obyvatel, kterých bylo v New Yorku čím dál více, díky hromadnému stěhování z jižní Afriky. To se dělo v období největšího ekonomického a hospodářského růstu New Yorku. Do USA, konkrétně právě do New Yorku, se přemístila světová centra – Wall Streetem jako centrum světové ekonomiky, sídlo OSN jako dějiště politických jednání. To přispělo mimo jiné i k tomu, že z New Yorku začala mizet rasová nesnášenlivost mezi bělochy a černochy, a také se stále lepšila ekonomická situace města. Růst pozastavila až Velká hospodářská krize. Zavinil ji krach newyorské burzy, nečekaně právě po tomto dlouhém rozvoji města. Krize nastolila mnoho problémů především v Evropě.

Z novodobých dějin si jistě každý vzpomene na katastrofu, která se v New Yorku udála v roce 2001, konkrétně 11. září. V tento den se stalo město cílem teroristického útoku. Světové obchodní centrum („Dvojčata“) zde srovnala se zemí 2 letadla, která do budov narazila. Při této katastrofě zahynulo více než 3000 lidí (ti, kteří v obchodním centru pracovali a cestující dvou letadel, která byla teroristy unesena). Na tomto místě má do roku 2012 vzrůst monument z názvem Freedom Tower.

Kultura

Jedním z nejvíce rostoucích kulturních odvětví v USA byla tzv. harlémská renesance, která vznikla zejména pro černoškou populaci. Podíl černošských obyvatel je v New Yorku největší z celých Spojených států. Z toho vychází i mnoho kulturních trendů, např. typicky černošská jazzová hudební kultura, hip-hop, který se stal oblíbeným po celém světě. Z dalších hudebních stylů se v USA rozvíjela tvrdá hudba jako punk, hardcore a metal.

Po Hollywoodu je v oblasti kinematografie a filmové sféry New York hned druhým nejdůležitějším místem v USA i ve světě. Mnoho velkorozpočtových filmů i seriálů bylo natáčeno právě zde. Proslavená po celém světě jsou kulturní centra Carnegie Hall a Metropolitan Museum of Art. Samotné město New York kultuře věnuje pro kulturu více finančních prostředků, než mezinárodní organizace National Endowment for the Arts. Nejvýznamnějšími částmi New Yorku jsou v tomto odvětví Broadway a Brooklyn, kde dodnes přežívají např. jazzové bary a kabarety.

The Lincoln Center for the Performing Arts je největší kulturní centrum v USA, jehož součástí je např. newyorská filharmonie, divadelní scéna, opera, jazzové centrum nebo balet. Kulturně oblíbený je i Central Park, kde se koná mnoho kulturních představení především v letním období.

Architektura

Je známo, že New York je především městem mrakodrapů. Tento trend však není módní a architektonickou záležitostí, ale děje se tak z praktických důvodů – v období Velké hospodářské krize se zvýšila cena mnoha pozemků v okolí. Z toho důvodu jsou budovy „hnány“ do výšky, aby se uspořily finance při nákupu pozemků.

Turismus

New York je pro turisty lákavým a oblíbeným cílem, především pro unikátní prostředí a obrovskou hustotu kulturně i politicky zajímavých míst. Nejnavštěvovanějšími cíly turistů jsou…

Central Park – nejnavštěvovanější park v USA.

Empire State Building – od 11. září, kdy byla zničena dvojčata, je nejvyšší budovou New Yorku, zajímavostí je osvětlení budovy, které se mění v závislosti na událostech v New Yorku.

5. a Medison Avenue – newyorské oblasti plné luxusních obchodů.

Metropolitan Museum of Art – největší a nejstarší muzeum v USA, v jehož galerii se nachází unikátní umělecké sbírky.

Rockefeller Center – komplex kulturních budov a obchodů.

Times Square – křižovatka county Broadway a Sedmé Avenue, kde se nachází pobočky řady společností a obchodů ze všech oblastí průmyslu i obchodu.

Socha svobody – ikona Spojených států, která byla po teroristickém útoku 11. září uzavřena z bezpečnostních důvodů (do nejvyššího místa monumentu vede úzké schodiště, které brání bezproblémové evakuaci v případě ohrožení), má být ale v horizontu několika let opět otevřena.

Životní styl

Životní styl obyvatel je ve znamení shonu a z pohledu vnějšího světa také paniky. Město tak působí díky své honosnosti a mohutnosti. Obyvatelé New Yorku jsou známí tím, že využívají hromadné dopravy více, než ve zbylých koutech světa. Díky tomu je po ekologické stránce New York překvapivě jedno z nejčistších měst USA. Z celkového množství skleníkových plynů, které všechny státy vyprodukují, je pouhé 1% právě z New Yorku. Je to způsobeno tím, že automobil v Manhattanu vlastní jen 25% domácností, ve zbytku země je to neuvěřitelných cca 90%. New York má také nejhustší a nejmasivnější síť metra na světě. Přibližně čtvrtina Američanů cestujících do zahraničí a využívajících letecké dopravy odlétalo ze známého letiště John F. Kennedy International.

Velké procento obyvatel pracuje v průmyslu a informačních technologiích. Nejvíce se ale rozvíjí potravinářství, kde pracuje až 20000 obyvatel, z velké části jsou to imigranti a přistěhovalci.

Správa školských zařízení města New York je největší v USA. V centru i okolí New Yorku je více než 1200 veřejných škol, 900 škol církevních či soukromých. V celých Spojených státech neexistuje město s větších počtem vysokoškolských studentů. Nejznámějšími univerzitami jsou např. Barnard College, Columbia University nebo New York University.

S životním stylem Američanů je částečně spjatá i reklama a média. V New Yorku sídlí tři hudební vydavatelství, sedm důležitých reklamních agentur, několik knižních vydavatelství a stovky časopisů. Nejznámější jsou seriozní periodika The New York Times a The Wall Street Journal, bulvární plátky The New York Daily News a The New York Post a z New Yorku vysílají hned 4 celostátní televizní stanice: ABC, CBS, FOX a NBC.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 14, průměr: 3,71 z 5)
Loading...

Napsat komentář

 1. Menyhart napsal:

  Veľmi pekný članok:)

 2. Machi napsal:

  Díky, budeme se snažit i dále 🙂

 3. Luboš napsal:

  Paráda, přesně takové informace jsem hledal. A musím Vás pochválit i za web, je velice přehledný. Rád se sem budu vracet pro další info.

 4. kristýna napsal:

  a co kdybyste sem ještě něco přidaly?Myslím že je tu toho málo…

 5. Luboš napsal:

  Co by jsi chtěla? Víc měst nebo víc info o New Yorku?

Created by:
MFÁčko.cz