Lima (Peru)

Lima (Peru) Lima – největším městem Peru

Lima je největším městem Peru. Jeho poloha a velikost jej předurčila k tomu stát se hlavním městem tohoto exotického státu na severozápadě Jižní Ameriky. Lima je celkově pátým největším městem celého Jižního kontinentu. Nejen to bylo důvodem, proč se z Limy stalo kulturní i přírodní centrum oblasti na severozápadě kontinentu. Rozloha Limy je 2,672.3 km2, z toho spadá pod hlavní město Lima jen 825.88 km2, zbytek jsou okrajové části – město je totiž rozděleno na 42 správních jednotek (městských částí).

V Limě žije 9 milionů lidí. S hustotou obyvatelstva 3 008 obyv./km2 je dle statistik 18. nejhustěji obydleným místem na této planetě. Po stránce etnického složení obyvatelstva je zde možné najít obrovské množství Američanů, ale především Evropanů (největší část obyvatelstva tvoří Španělsky mluvící občané). Další skupiny tvoří početná židovská komunita, Afro-američané a poměrně velká skupina asijských přistěhovalců, zejména pak z Číny.

Poloha

Jedná se o přístavní město, které se nachází zhruba v polovině pobřeží u Tichého oceánu. V okolí města jsou tři řeky (Chillón, Rímac and Lurín) a mnoho údolí.

Podnebí a počasí

Klima v Limě je poměrně mírné, ačkoli se geograficky nachází v tropech a poušti. Podnebí je spíše subtropického charakteru, po celý rok je zde velmi vysoká vlhkost vzduchu. Denní teploty v zimě jsou zhruba 12 až 20° C, nebe je v toto období zatažené a ve městě je mlhavo. V létě jsou nejvyšší denní teploty v průměru kolem 29° C, minimální denní teploty se obvykle pohybují kolem 19° C. V dopoledních hodinách je zde extrémně vysoká vlhkost vzduchu.

Historie

Město Lima bylo založeno 18. ledna 1535 španělským conquistadorem Franciscem Pizarrem v údolí řeky Rímac, která byla v té době osídlena, obyvateli z říše Inků, Ychsmy. Do 18. Století, kdy bourbonské reformy zapříčinily ekonomický i společenský pád města, se Lima řadila mezi hlavní tepny květnaté obchodní sítě, tudíž prosperovala.

Lima se zapojila do peruánské války za nezávislost. Do vypuknutí druhé tichomořské války mezi spojenci Peru a Bolívií proti Chile v letech 1879–1883 město prosperovalo, po této válce zde probíhal urbanistický rozvoj a poměrně velká „výměna“ obyvatelstva.

Kultura, památky a zajímavá místa

Lima je velmi oblíbeným cílem turistů, protože nabízí unikátní pohled na jihoamerickou i evropskou kulturu zároveň, především pak na to, co vznikne kombinací těchto charakteristických kultur, které se navzájem v Peru velmi silně ovlivňovaly.

Plaza de Armas – jedno z nejznámějších náměstí.

Cabildo – krásná městská radnice.

Plaza San Martín – náměstí nesoucí jméno zakladatele Peru.

Museum of the Nation – majestátné muzeum, ve kterém mohou návštěvníci vidět památky z historie Peru a Limy, mnoho artefaktů a především pak dokumentů popisujících stav země po jednotlivá historická období.

Plaza Mayor of Lima – absolutní centrum a i duše města. Nachází se v historickém jádru Limy, kde najdete i Vládní palác, Arcibiskupský palác, Limskou katedrálu a další.

Justiční palác (Palacio de Justicia) – monumentální budova, která je sídlem Nejvyššího soudu.

Městské zdi – byly vybudovány v době, kdy bylo Peru místokrálovstvím; nejen na ochranu země a města je nechal vystavět místokrál Melchor de Navarra y Rocafull.

Životní styl

Lidé v Peru jsou velmi horkokrevní, což lze vyčíst již z jejich exotického původu. Jsou velmi veselí a milují oslavy, rádi se baví a příležitost si dokážou najít kdykoli. Zdejší lidé jsou převážně římští katolíci, čímž se svým životním stylem přibližují Evropanům. Druhá věc, která je našemu kontinentu sbližuje, je jazyk – v Peru jsou tři úřední jazyky: španělština, kečujština a avarština.

70% všech obyvatel Peru žije ve městech, čtvrtina je soustředěna právě kolem Limy. Velká část populace má své domovy vysoko v horách.

Obrovská část obyvatelstva pracuje na farmách a obecně v zemědělství, ačkoli má Peru jen 3% orné půdy použitelné pro zemědělství. Pěstuje se zde především Cukrová třtina a bavlník. Dalšími zdroji obživy jsou činnosti jako rybaření, lesnictví a pro stát jako celek je ekonomicky příznivá těžba nerostného bohatství (měď, stříbro, železo, zlato, ropa).

Do roku 1851 existovala Jižní Americe jediná železniční trať. V tento rok byla ale vybudována první trať v Peru, a to trasa Lima – Callao.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 9, průměr: 3,67 z 5)
Loading...

Napsat komentář

Created by:
MFÁčko.cz