Londýn (Spojené království)

Londýn (Spojené království) Londýn – největší město Evropy

Londýn je centrum Velké Británie. Po New Yorku a Tokiu je považováno za třetí nejvýznamnější město světa. Není se čemu divit, Londýn je pro Evropu i svět jedním z center obchodu, služeb a kultury. Je tedy více než jasné, že se Londýn stal, atraktivním místem i pro turisty.

Londýn je hlavním městem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Původně se rozkládal na severní straně břehu řeky Temže. Jelikož zde komunikaci a veškerý kontakt s okolím tvořil jediný most – London Bridge, začal Londýn expandovat spíše dále na sever. S výstavbou nových mostů se začalo obyvatelstvo stěhovat a putovalo po okolí města, až se mnoho z nich usadilo i na druhé straně Temže a vybudovalo zde více mostů. Město se rozkládá v nehornaté krajině, tudíž rozvoji města nebránily žádné přírodní překážky. Londýn se tak rozrostl a zaujímá plochu 1577 km², na tomto prostoru žije přes 7 milionů obyvatel, udává se ale i počet 13 milionů (včetně všech přilehlých obvodů). Oficiálně vláda Velkého Londýna udává rozlohu 27 224 km² a počet obyvatel přibližně 18 000 000. Do roku 1925 byl nejlidnatějším státem světa.

Historie

Svou polohou byl Londýn vždy odříznut od zbytku Evropy, ale o to více byl lákavější. Roku 43 za Římanů zde bylo městečko Londonium. Roku 600 v blízkosti leželo město Lundenwic, na které zaútočili Vikingové, kteří jej vypálili. Místo, kde se rozléhal původní Londýn, se rozvíjelo a vzkvétalo za dalších anglosaských králů. Za Viléma Dobyvatele, který se nechal jmenovat králem, se zde vybudovala Westminster Hall – ta byla ve své době královským panstvím. Naopak část City se stala centrem obchodu.

Město zachvátily dvě morové rány a katastrofou byl i velký požár, který měl za následek zničení velké části města. Ačkoliv dlouho trvalo, než se město dostalo na stejnou společenskou a kulturní úroveň, jakou mělo před požárem, tato katastrofa se zasloužila o kompletní vymýcení zárodků moru. Londýn se stal také jedním z cílů bombardování během 2. světové války, bylo zde zabito téměř 30 000 obyvatel. Devastace a rabování za II. světové války způsobilo velký rozvoj stavebnictví a město během této doby získávalo svou dnešní podobu.

Městské rysy

Westminster je hlavním centrem Londýna. Nachází se zde obchody, nákupní centra i kulturní střediska. Lidé zde naleznou obrovské množství zábavních center, vedení průmyslových podniků a mnoho dalších institucí. Naopak finanční odvětví ve Westminsteru nenaleznete, ekonomickým centrem Londýna je City a Canary Wharf, kam se poslední dobou přesouvá mnoho finančních institucí. Pro turisty je více než vhodné navštívit zábavní část Londýna, kterou je West End – zde naleznete obchodní centra, zábavní průmysl, velkoobchody i maloobchody a mnoho míst, která turisty zaujmou.

Památky

Tower –  Palác a pevnost Jejího Veličenstva, Tower of London, v minulosti sloužila k mnoha účelům (pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště a vězení především pro vězně z vyšších vrstev).

Londýnské oko (London Eye) – vyhlídkové kolo vysoké 135m přístupná veřejnosti, otáčí se kolem dokola, a tak nabízí tato jedinečná atrakce nádherný výhled na Londýn.

Muzeum voskových figurín Madam Tussaud – prestižní a světoznámé muzeum voskových figurín s pobočkami v Americe, Asii i zbytku Evropy.

Tower Bridge – most vedoucí přes řeku Temži, stojí poblíž monumentu Tower a hned vedle něj se nachází další most London Bridge.

Trafalgar Square – náměstí v centru Londýna, jméno bylo zvoleno, aby uctilo vítězství bitvy u Trafalgaru během období Napoleonských válek.

Buckinghamský palác – jeden z nejkrásnějších londýnských monumentů. Právě on je sídlem britského panovníka, tedy v současné době v něm sídlí Alžběta II. Kromě samotné pracovny se zde nachází i veřejné prostory, kde se konají společenské akce.

Westminsterský palác – v tomto paláci ležícím na severním nábřeží Temže, sídlí Parlament Velké Británie. Po velkém londýnském požáru byl kompletně zrekonstruován.

Westminsterské opatství – Kolegiátní chrám svatého Petra ve Westminsteru, nachází se blízko
Westminsterského paláce. Svým vzhledem je podobný katedrále, uvnitř probíhá korunovace panovníků Británie a po jejich smrt jsou zde pohřebeni.

Nelze opomenout ani velké množství muzeí, galerií a divadel.

Životní styl

Lidé v Londýně se nejčastěji přepravují městskou hromadnou dopravou, ať už jde o autobusy nebo metro. Londýnská dopravní síť je jedna z nejhustších na světě. O dopravu se v samotném Londýně stará úřad Transport for London. Obzvláště autobusy proslavily Londýn po celém světě.

Metro má v Londýně majoritní postavení, bylo zde vystavěno první metro na světě a je v provozu od roku 1863 až dodnes.

Co se týče vzdělání, Londýn se může pyšnit mnoha univerzitami a středními školami. Největší univerzitou na světě je Londýnská univerzita čítající 20 fakult. Do žebříčku deseti nejlepších univerzit světa byly zařazeny londýnské univerzity Imperial College London a University College London.

Londýn je rozdělen na 32 obvodů a samosprávu zde vede úřad Greater London Authority. Těchto 32 správních celků má své vlastní systémy zdravotnictví, vlastní policejní obvody a další veřejné a neveřejné instituce.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 5, průměr: 3,60 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. […] ale spíše ghostwriting. Jedná se o web NejvětšíMěsta.cz, kde jsem psala města Praha, Londýn, Sydney a New York. Spolupráce se zadavatelem probíhala tak, že jsem mu napsala text, zadala ho […]

Created by:
MFÁčko.cz