Berlín (Německo)

Berlín (Německo) Berlín – nejznámější zeď v Evropě

Berlín je hlavím městem Německa, ale také jednou ze spolkových zemí Spolkové republiky Německo. Jeho rozloha jej řadí mezi největší evropská města. Jeho historie je poměrně zapeklitá, zejména období po druhé světové válce.

Město Berlín leží na severovýchodě Německa. Ve městě je velké množství vodních ploch a ploch porostlých zelení či stromovím. Mimo jiné zde teče i řeka Spréva, která pramení v České republice, částečně tvoří česko-německou hranici a na jejím toku leží kromě Berlína i města Chotěbuz a Budyšín. V Berlíně se vlévá do řeky Hlavoly.

Historie Berlína

První zmínky o Berlíně pocházejí někdy z 13. Století, o dvě stě let později se stává důležitým městem pro Branibory, rok 1702 pro Berlín znamená získání statusu hlavního města Pruské říše a za dalších 170 let se Berlín stává hlavním městem nově vzniklého úvaru

Německá říše

V daleké historii bylo město obýváno mnoha jinými národnostními skupinami, především z politických důvodů. Díky tomuto útěku lidí, mezi nimi i mnoho zástupců tzv. inteligence, z Německa se na konci 19. Století stává evropská velmoc s obrovským významem pro kulturu a politiku. Tento význam přerůstá do zrůdných rozměrů v roce 1933 s nástupem Hitlera.
Poválečný Berlín se následkem politického rozštěpení rozdělil na tzv. okupační sektory. Roku 1948 byl Berlín pod Berlínskou blokádou, která vyústila v letecké zásobování. A roku 1961 byla vystavení Berlínská zeď, která fyzicky rozdělovala Východní a Západní Berlín.

Kultura Berlína

V Berlíně se nachází obrovské množství památek. Většina z nich má své hluboké historické základy, ale velká část starších památek byla zničena během druhé světové války.

Divadla a opery

Komická opera, Německá opera a Státní opera.

Muzea

Ostrov muzeí – nachází se v něm obrovské množství historických poukazů světového významu. Stalo se tak atraktivním místem turistů.
Německé historické muzeum – muzeum zabývající se historií země.
Pergamonské muzeum – nalézají se v něm památky nalezené po celém světě, zejména pak Babylonu, Assuru, Uruku a Sýrie.
Muzeum Berlínské zdi – vše o historii stavby, která k historii Berlína neodmyslitelně patří.

Památky

Braniborská brána a Pamětní kostel – Braniborská brána je symbolem sjednocení Německa. Stohí v blízkosti Berlínské zdi. Pamětní kostel císaře Viléma na Kurfürstendammu je památníkem míru a smíření.
Hackesche Höfe – komplex několika budov spojených dvory, který kdysi sloužil jako centrum průmyslu a kultury.
Zámek Schloss Charlottenburg, televizní věž Fernsehturma mnoho dalších památek. Kromě budov je Berlín pověstný i mnoha akcemi (Karneval kultur, průvod homosexuálů).

Hospodářství

Berlín má poměrně velké problémy s nezaměstnaností. Je jedna z největší v Německu. Berlínu, potažmo celému Německu, již nějakou dobu nepatří post hospodářského velikána. Jeho hospodářské výsledky jsou spíše průměrně, finanční situace je ale špatná. Finanční hospodářství bylo vyrovnáváno škrty v platech zaměstnanců pracujících ve veřejnoprávních službách. Zaměstnanci na stejné pozici měli tak rozdílné platy, jeden z nich dostával měsíčně o 20% menší plat. Tím se měl současný stav vyrovnat hospodářské situace před vznikem nové spolkové republiky, která byla dle číselných údajů paradoxně lepší než dnes.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 5, průměr: 2,80 z 5)
Loading...

Napsat komentář

Created by:
MFÁčko.cz