Amsterdam (Nizozemsko)

Amsterdam (Nizozemsko) Amsterdam – ráj v Evropě

Amsterdam je hlavním administrativním a hospodářským městem Nizozemska. Jeho počátky se datují do 13. století, kdy byl založen jako rybářská vesnice na řece Amstel, která nedaleko od města ústí do Severního moře.

Hlavními turistickými lákadly jsou galerie slavných umělců, domy a paláce s originální architekturou či holandské potravinářské produkty, jako pivo, sýry nebo herynky. Ve městě najdete přes 800 mostů, neboť se rozkládá na mnoha bahnitých ostrovech, mezi nimiž se nachází na 160 vodních kanálů (grachtů). Kvůli obavám ze záplav byla většina měšťanských domů postavena na sloupech zhotovených převážně ze smrkových kmenů. Amsterdam je velmi důležitým přístavem a s mořem je spojen přes Nordzee (Severomořský) kanál a přes město Ijmuiden. Je oficiálním hlavním městem, ovšem sídlem královny, vlády, ministerstev, zahraničních velvyslanectví a dalších významných institucí je Haag vzdálený asi 60 km od hlavního města. Nejpopulárnější atrakcí Amsterdamu zůstávají nadále Coffeeshopy, ve kterých si můžete legálně koupit lehké drogy, jako marihuanu nebo hašiš, ale na druhou stranu zde většinou nedostanete žádný alkohol. Po setmění se nejrušnějším místem ve městě stává De Wallen (tzv. čtvrť červených luceren), která se nachází v samém středu Amsterdamu.

Zajímavá místa

Přestože Amsterdam postrádá významný symbol, jaký má většina ostatních světových metropolí, najdou se i zde velice pěkné památky a místa, která rozhodně stojí zato navštívit:

Oude Kerk (Starý kostel) – nejstarší místní kostel se vzácnými malbami na sklech a zvonkohrou. Kolem kostela se nachází převážně hroby námořníků.

Dam – náměstí, které zčásti přehrazuje řeku Amstel (odtud pochází také původní název města: Amstel – řeka; dam – přehrada, hráz). Je nejstarším místem v Amsterdamu, stojí zde také Národní monument, který představuje památku obětem 2. světové války.

Královský palác – stojí na náměstí Dam a je hojně využíván královskou rodinou. Budovu projektoval Jacob van Campen, ovšem výzdoba uvnitř paláce pochází od různých autorů, obrazy pak většinou od Rembrandtových žáků.

Zuider Kerk (Jižní kostel) – částečně gotický a částečně renesanční protestantský kostel. Uvnitř kostela je k nalezení výstava o vývoji architektury v Amsterdamu od středověkých počátků až po současnost.

Brusírny diamantů – specializace na tuto precizní manuální práci má v Amsterdamu dlouholetou tradici. Zpočátku se broušení věnovali hlavně Židé, nyní můžete ve městě navštívit nemálo dochovaných původních brusírn.

Tuschinski Theater – divadlo bylo otevřeno v roce 1921 a je považováno za jedno z nejhezčích na světě, především pro svou překrásnou výzdobu. Vystupovaly zde takové hvězdy jako Marlene Dietrich nebo Edith Piaf.

NEMO – tato budova ve tvaru lodě uvnitř skrývá naučné středisko vědy a techniky. Všechny exponáty si můžete prohlédnout i vyzkoušet. Při prohlídce budovy, kterou postavil architekt Renzo Piano, určitě neopomeňte navštívit také střechu s úžasným výhledem na město.

Historie Amsterdamu

Od svého vzniku ve 13. století město nadále vzkvétalo díky námořnímu obchodu s ostatními městy. Už v 16. století, kdy po Osmileté válce vznikla Republika spojených nizozemských provincií, se sídlo stává značně kosmopolitním, když do města přicházejí učenci a vzdělaní lidé ze všech koutů Evropy, kterou tehdy sužovala náboženská netolerance. Amsterdam se stal domovem pro Židy, Hugenoty či obchodníky z Antwerp. V 17. století také díky hojnému počtu nizozemských kolonií nadále narůstá význam Amsterdamu, stává se nejvýznamnějším evropským přístavem a finančním centrem. Se zvyšující se prosperitou města narůstal také počet obyvatel, kterých dnes ve městě žije zhruba 750 000, s aglomerací pak 1,5 milionu. Největší úbytek obyvatel zasáhl město během 2. světové války, kdy bylo okupováno německými vojsky a kolem 100 000 Židů bylo z města odvlečeno do koncentračních táborů.

Kultura a tradice

Díky historickému vývoji se Amsterdam stal místem, kde se mísí kultury a zvyklosti z různých částí planety. Na poměrně malém území zde můžete poznat takřka celý svět – různé typy lidí s odlišným přístupem k životu a jinými tradicemi, exotické zboží, nepřeberné množství restaurací, každá se zaměřením na jinou kuchyni, hudebníky hrající na náměstích pro kolemjdoucí. Každých pět let se zde ve spolupráci s Nizozemským námořním muzeem koná přehlídka velkých historických plachetnic s názvem SAIL Amsterdam. Na tuto akci se sjíždějí modeláři z celého světa, aby zde předvedli své nejvěrnější kopie historických lodí.

Žádné jiné město nenabízí tolik muzeí a galerií slavných umělců jako právě Amsterdam. Za návštěvu stojí například Van Goghovo muzeum, Rembrandtův dům, Rijksmuseum (zde naleznete obrazy slavných malířů – Rembrandta, Ruisdaela, Steena, Halse či Vermeera), Nizozemské námořní muzeum, Židovské historické muzeum, Torture Museum, Stedelijk Museum (Muzeum moderního umění) nebo Dům Anny Frankové (místo úkrytu rodiny Frankových před nacisty v době 2. světové války).

Obyvatelé města k dopravě hojně využívají kola, a proto zde není tolik znečištěné ovzduší jako v jiných světových metropolích. Velice důležitá je doprava loděmi mezi jednotlivými ostrůvky a také trajekty – ty jsou na některých linkách dokonce zcela zdarma. V neposlední řadě zde mají také kvalitní hromadnou dopravu (metra, tramvaje, autobusy i městskou železnici), která je velice podobná například MHD v Praze. Největším letištěm v Nizozemsku (a čtvrtým největším v Evropě) je Schiphol, vzdálený asi 15 km od centra Amsterdamu. Dále se ve městě nachází velké množství zahrad a parků, ve kterých si můžete oddechnout po celodenním objevování krás Amsterdamu.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 11, průměr: 3,91 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. Karolína napsal:

    máte to hrozné napište tam jak se jmenuje to nahoře.U Amsterdamu (Nizozemsko)

Created by:
MFÁčko.cz