Moskva (Rusko)

Moskva (Rusko) Moskva, Kreml a Rudé náměstí

Moskva je hlavním městem Ruska, státu ležícího na velké části asijského kontinentu. Rusko je největším státem na světě, ačkoli postavení ve světě jeho obrovské rozloze příliš neodpovídá – je považováno za zemi, která v celé své historii značně pokulhávala v rozvoji hospodářství i sociálních otázkách za západem světa. Přesto má Rusko sílu v politických diskuzích. Ve své podstatě se politický podtext táhne celou jeho minulostí.

Moskva má rozlohu 1 080 km². Populace čítá 10 504 000 obyvatel, čímž se staví na pozici jednoho z největších evropských měst. Celkově v Rusku žije přes 140 milionů lidí. Zajímavostí však je, že evropská část Ruské federace má více obyvatel než část asijská, která je mnohokrát větší. Oficiálním jazykem je ruština + zhruba 30 dalších lokálních jazyků a nářečí. Ruština používá písmo zvané cyrilice (azbuka).

Historie

Místo, které je dnes nazváno Moskva, bylo poprvé zmíněno roku 1147 v Ipjaťevském letopisu. Kníže Jiří zde vybudoval základy dnešního Kremlu (opevnění) roku 1156. Roku 1326 byla Moskva sídlem pravoslavných, od 15. Do 18. Století se v Moskvě objevovali patriarchové. Právě v této době se již Moskva stala faktickým centrem Ruska. Město bylo dozajista jedním z nejbohatších, nejvyspělejších, sociálně stabilních a politicky i obchodně významných. Podstatnou částí ruské historie je její obsazení napoleonskými vojáky roku 1812, které skončilo pro Francouze tragicky (pro Moskvu ale také, byla zachvácena obrovským požárem a o pár let později restaurována). Obdobně to bylo i o více než 100 let později, kdy podobná situace čekala německé vojáky. Roku 1917 se do čela Ruska dostal Lenin a bolševická vláda, následně Komunistická strana Ruska. Tímto začalo možná nejtemnější období ruské historie vůbec.

Rusko se od té doby stalo obávanou zemí, která má ve světě pověst nekonvenčního státu, který se nebojí ignorovat okolní dění. Rusko bylo vždy separované od zbytku světa, ačkoli je přes svou rozlohu nazýváno ještě dnes strádajícím státem. Známé jsou také střety Ruska s USA, které se promítly nejen do novodobé, ale i té vzdálenější historie země a Moskvy.

Moskva byla hlavním kulturním střediskem Asie a částečně i Evropy.  Byla obchodním uzlem celého kontinentu, byla městem, které bylo středem kultury, vědy, vzdělávání a je tomu tak i dnes.

Kultura

Kreml – je to historická část Moskvy s obrovskou květnatou historií. V nynější době je místem, kde sídlí prezident. V minulosti tomu nebylo jinak, a tak byl Kreml centem Moskvy. Sídlili zde panovníci, právě zde byly vítány zahraněné návštěvy, turisté měli a stále mají Kreml oblíbený pro jeho historickou hodnotu.

Rudé náměstí – je nejznámějším ruským náměstím vůbec. Název asociuje komunismus, ale jeho název pochází z ruského „krásný“. Je na seznamu chráněných památek UNESCO.

Chrám Dvanácti apoštolů – chrám s pěti kopulemi, jehož stavba byla zahájena roku 1535, ale dokončena o 20 let později.

Carský zvon – zvon je umístěn na kamenném podstavci vedle Zvonice Ivana Velikého. Jeho váha je 200 tun na výšku i šířku má přes 6 metrů. Je zdoben historickými litinami s obrazy panovníků a dalších výjevů.

Další chrámy a paláce: chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám Zvěstování, chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí (připomíná bolševickou historii Ruska), Velký kremelský palác.

Starý Arbat – ruská ulice směrem na Smolensk.

Kostel Uložení roucha Bohorodičky – byl vystaven roku 1485. Je to stavba menších rozměrů s jedinou kopulí. Později se stal carským chrámem. Jeho významnou součástí je ikonostas z roku 1627. Jedná se o tvorbu ruských malířů, mezi nimi i jednou z legend – Nazarije Istomina.

Zvonice Ivana Velikého – kolem 80 metrů vysoká zvonice. Jedná se o soubor 21 zvonů známých mistrů historických sléváren. Každý zvon je na svém těle odlitkem podrobně zdokumentován, včetně okolností jeho vzniku.

Lomonosovova univerzita – celým názvem Moskevská státní univerzita M. V. Lomonosova. Je nejznámějším vzdělávacím centrem Moskvy. Lomonosov byl významný ruský přírodovědec a chemik.

Památník pokořitelů kosmu – muzeum a památník, který vzdává hold všem, jejichž jméno se zapsalo do pomyslné historie jejich spoluprací na kosmickém výzkumu v Rusku.

Další památky: Televizní věž Ostankino, Šuchovova věž, Novoděvičijský klášter a hřbitov.

Hospodářství

Ruské hospodářství se specializuje na těžký průmysl. Jeho nespornou výhodou je mnoho prostorů pro těžení surovin (ropa, zemní plyn, černé a hnědé uhlí, železná ruda a mnoho dalších). Ve světě je Rusko známé především ruskou vodkou, která se prodává po celém světě.

Další věcí, kterou je Rusko proslavené, je vesmírný a armádní výzkum.

Životní styl

Rusko je proslavené svérázným životním stylem obyvatel. Jejich kultura je velmi unikátní, občané jsou známí optimismem a stylem humoru, komunikativností a extrovertní povahou. V souvislosti s Rusy si každý jistě vybaví jejich velkou oblibu v pití vodky, ač to není jediný nápoj, který pijí. Zdejší lidé taktéž milují společnost a zábavy. O Rusech se říká, že když mají k dispozici poslední peníze, jdou si koupit buď vodku, nebo navštíví cirkus.

Do jisté míry (záleží na společenské vrstvě) zde i obyčejní lidé řeší rádi politiku, především tu ruskou, což způsobil nejspíše nevyvážený politický vývoj Ruska.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 9, průměr: 3,67 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. Mám v plánu navštívit Rusko osobně. Po přečtení tohoto článku ‚ ve zkratce ¨ jsem se v bodech dozvěděla opravdu zajímavé typy na výlet. Určitě navštívím!!
    Děkuji ještě jednou

  2. Naděžda napsal:

    Co opravdu existuje takové přísloví nebo rčení, že „když mají k dispozici poslední peníze, jdou si koupit buď vodku, nebo navštíví cirkus“. Asi je to pouze české vnímání. Nezlobte se, ale jsem z Ruska a mě to urazí.

  3. Alexi napsal:

    Zdravim lidi, kteri se chystaji do Ruska – je docela odvazny krok, zvlast do jejiho hlavniho mesta Moskvy. Mozna moji pripominky
    budou pro nekoho uzitecne, kdyby to bylo tak, tak bych z toho urcite mel kapku radosti. Zaprve nejsem moskvan, ale ztravil jsem posledni skoro 10 let v moskve pred prestehovanim do Ceska. Mozna nejdulezitejsi rada, ktera by mela bejt napsana v tom uvodnim poznavacim clanku tak je to, ze byste se meli priravit na uplne jiny svet v jinem meritku s jinou rychlosti pohubu a mysleni – kratce receno je to jina uroven,
    v porovnani s celou Evropou, ktera je ve vetsine pripadu klidna, bezpecna a nikam ne specha. Pred navstevami pamatek, meli byste vyndat z kapes vsecko jinak ihned o to prijdete, bud v metru ci na ulicich, ponevadz cloveka ze zapadu se da poznat hned, jak se chova jak se oblika a celkem vypada, zvlast kdyz vytahnete fotjak a nebo mluvite cizima recma. Snazte se vyhnout „prime casu“ (vzdyt 12 mln. lidi to neni zadna legrace),
    bud po ranu a nebo vecer, je to uplne sumak, vytoci (rekl bych to trochu jinak, kdybysme nebyli slusni) vas to,
    a tim padem celej den skonci nazmar, aspon vase nalada to urcite, kdyz nejste na to jaksi spravne pripraveny tak radsi to vse nevidet a nechat to bokem nez to
    vyzkouset na vlastni kuzi a posleze zrejme toho litovat. Doporucil bych (samozrejme kdyby to bylo vubec mozny) chodit po pamatkach o vikendu, kdyz je vetsina obyvatelstva mesta
    Moskvy bud doma a odpociva si a nebo odjela na chalupy mimo Moskvu, ale bacha na jejich navrat kterej v nedeli po 18.00 hodine. Takze zivot se do hl.mesta
    zacina vracet v nedeli vecer po te zminene hodine, to poznate hned jak podle pohybu venku tak i podle dopravniho provozu. Jestlize mate svoje ci pujcene
    auto ci jiny dopravni prostredek tak na nej klidne zapomente, radil bych Vam pouzivat pouze metro a jenom metro, nic jineho co jezdi na zemi, jenom pod, tohlec to pravidlo plati uvnitr jak bych to pojmenoval stredniho automobiloveho obchvat (spojka), mimo nej pouzivani busu a trollejbusu je naprosto nutnost , pamatujite si ze vzdalenost mezi dvema sousednimi stanicemi metra zacina bejt 3-4 minuty jizdy vlaku, tak bych zhruba rekl
    3-4 kilaku, coz je docela dost pro prochazku pesky. Zvlastni pozornost bych soustredil na moskevske metro a dukladne bych predem jaksi prosel, vsechna oznaceni jsou vyhradne v azbuce, zadna latinska transkripce bohuzel neexistuje, vyjma mozna nektere pripady, mozna v centru,
    ale na to bych se radsi nespolehal. Jedna prestupni stanice na ruznych linkach metra se muze jmenovat ruzne a v drtive vetsiny
    pripadu a dokonce se jmenuji ruzne. Kdyz se vyhnete davu a najdete hledanou stanice kam se chcete dostavit tak si to povazujite za kliku. Jo a vratil bych se jeste k tomu uvodnimu clanku, co jste precetli na zacatku toho webu, tak musim rict ze rceni tykajici se toho cirku jsem nikdy v svem zivote neslysel uz nemluvim ze bych jej nekdy zazil no a s vodkou, to mozna plati nekde na vesnicich a na ruskem venkove. Pripustim, ze byste mohli zazit nejaky stres a strach z moskevskych nadrazi a tak nejak ale to jsou spise vyjimky nezli nejaka
    pravidelna ukazka co vse na Vas ceka. To i mne vzdycky prasti do oci ale kdyz se na to podivate skrz jakousi zaclonu a hned pote
    zapomenete tak se nic nedeje i kdyz je to odporne a nechutne, berte si tak jak to je.
    Resumé moje je takove, kdyz se nechcete dostat do potizi a nejakych zvlastnich zasadnich problemu, davejte zvlastni pozor na svoji dokumety, penize
    a neberti si s sebou na cestu nic zbytecneho, hlavne si pamatujte… opatrnost se vyplati. Niceho se bojte a hned se do toho vrhnete. Byla by to obrovska skoda, kdyste si to nechali jit, ta zkusenost za stoji za to, rozhodne nebudete toho litovat a mozne dokonce se Vam to bude libit a zaroven si to uzijete.
    Tak hodne zdaru a Stastnou cestu.

  4. Marek napsal:

    Dovoluji si upozornit na velmi zásadní a závažnou chybu v druhém odstavci: „Celkově v Rusku žije přes 14 milionů lidí.“ V této větě chybí jedna nula :-), tedy správně by bylo 140 milionů.

  5. Machi napsal:

    Marku děkujeme za upozornění, chyba opravena.

  6. Daniel napsal:

    Krásné to město, škoda, že i jako turista jsem nucen mít vízum… http://rusko-viza.cz/turisticke-vizum-do-ruska/

Created by:
MFÁčko.cz