Bangkok (Thajsko)

Bangkok (Thajsko) Bangkok – Benátky Východu

Bangkok je jinak nazývám Benátky Východu, protože jednoznačně nejvýznamnějším a největším přístavem v Thajsku. Toto město ve všech ohledech odráží situaci a stav v celém Thajsku. Thajsko bylo totiž kdysi poměrně zaostalým národem, jehož ekonomická a průmyslová síla se světu ukázala až před časem. Od té doby je Bangkok jednou ze světových tepen světa.

Bangkok je hlavním městem Thajska. Jeho rozloha je 482 km² a žije zde něco kolem 5 milionů obyvatel. Jméno města je světový unikát – protože město bylo v druhé polovině 19. Století přejmenováno na Krung Thep, ale nové jméno se alespoň ve světě příliš nepoužívá.

Celé jméno pak zní „Krungthep mahanakhon amorn rattanakosin mahintara ayutthaya mahadilok phopnopparat rajathani burirom udomrajaniwet mahasathan amornphimarn avatarnsathit sakkathatitaya visnukam prasit“ a přibližný překlad je „Město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem.“

Poloha

Město leží v rovinaté krajině na řece Chao Phraya, za městem řeka ústí do Thajského zálivu a je jednou z největších geografických zajímavostí Bangkoku. Zhruba 30km od centra města se nachází rozvětvená delta, kam se vlévají další říčky protékající ostatními městy a provinciemi v okolí, delta končí v Bangkokském zálivu.

Bangkok není jen město, ale jednou z thajských provincií, dle velikosti je provincie Bangkok na 68. místě.

Podnebí a počasí

Počasí v Bangkoku je proměnlivé. Problémy mohou přinášet deště v období monzunů. Teplota vzduchu během roku se stabilně drží na velmi, pro nás Evropany, vysokých číslech kolem 30 stupňů. V období od září do října zde spadne velké množství srážek (průměrně kolem 200-250 milimetrů). V ostatních měsících je to zhruba o čtvrtinu méně.

Podnebí v Bangkoku je tedy tropické – vysoká vlhkost vzduchu spolu s vysokými teplotami. Nejnižší teplota naměřená v Bangkoku byla 9.9 stupňů Celsia a nejvyšší 41 stupňů.

Historie

Jméno získal Bangkok nejspíše podle své polohy a toho, čím byl pro obyvatele nejzajímavější. „Bang“ jsou nazývána města, která leží na břehu řeky. „Kok“ je název stromu mající jedlé plody, které lze přirovnat k olivám. Právě díky své poloze a tedy i funkci přístavního města a poměrně plodné půdě se Bangkok během let rozvinul do podoby, v jaké se dnes nachází. Velkým rozvojem město prošlo ještě jako součást siamského království Ayutthaya a následně království Burů.

Čtvrti Bangkoku

Bangkok je rozdělen na 50 správních oblastí. Tyto oblasti ale neustále expandují a mnoho z nich bylo dříve městy, s přibývajícím počtem obyvatel ale celý Bangkok „bobtnal“, a tudíž město pohlcovalo přilehlá sousedství. K ekonomicky silným částem se počítá Silom, Bangrak, Pinklao, Sathon. V části  Phra Nakhon se zase nachází velké množství vládních úřadů a kanceláří. Ratchaprasong je částí, kde najdou zábavu především náruživí obchodníci a nákupčí, protože se jedná o obchodní centrum města.

Kultura, památky a zajímavá místa

Ve městě naleznete především dost geograficky atraktivních míst. Jedním z nich je Lumphini Park, obdoba newyorského Central Parku, tedy tzv. městská zelená plocha.

Velký královský palác – jedinečná památka ukrývající strhující poklady a přenádhernou výzdobu. Celá architektura paláce je naprosto jedinečná a strhující. Obsahuje několik budov – chrám se smaragdovým Buddhou, Trůnní sál Chakri a Dusit, korunovační místnosti, přijímací sály, pokladnice a další.

Chrám smaragdového Buddhy – nejvýznamnější ze všech thajských chrámů, nachází se v královském paláci, respektive je jednou z budov tohoto komplexu. Naleznete se malou zelenou sochu Buddhy z jadelitu, která je považována za vůbec nejvzácnější a nejsvětější zpodobnění boha (socha je v tzv. Královské kapli).

Palác Bang Pa-In – leží na řece Chao Phraya. Je to bývalý královský palác, který byl jednu dobu zcela vybydlen, ale král Rama V. jej zrekonstruoval. Pavilon Aisawanthipphaya je nádhernou částí komplexu v původní thajské architektuře.

V blízkosti Královského paláce je mimo další hromady vzácných a kulturně významných památek i chrám Wat Pho, populární místo mnoha turistů.

Životní styl

Thajci mají velmi svérázný životní styl, který je určen jejich asijskou kulturou, náboženstvím a celkově životní ideologií. Drtivá většina obyvatel Thajska vyznává buddhismus, tedy náboženství, které velmi ovlivňuje život člověka ve všech směrech. Stojí na správném chování, životním stylu, poučení se z vlastních zkušeností a obdobných životních principech.

Důkazem, že je Bangkok kulturním i společenským centrem Thajska, je krátký přehled – co se tedy ve městě nachází:

  • 500 chrámů a svatyní, 200 mešit, 88 kostelů
  • 180 nemocnic a zdravotnických zařízení
  • 164 univerzit, vysokých škol a fakult, 1500 škol a školních zařízení
  • 75 supermarketů, 220 obchodních domů, 310 tržnic
  • 1250 bank a expozitur
  • 900 benzínových čerpadel
  • 7 400 ťuk ťuků (tříkolová motorová rikša)

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 2, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. Daniel napsal:

    Bangkok je podivuhodné město, které by měkl alespoň jednou za život navštívit každý 🙂 Ale ze všeho nejvíce mě láká jeho kultura ( http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/kulturni-klenot-a-kultura-thajskeho-mesta-bangkok )

Created by:
MFÁčko.cz