Bagdád (Irák)

Bagdád (Irák) Bagdád – v překladu „zahrada boha“

Bagdád je hlavním městem Iráku. Leží v jihozápadní Asii v oblasti tzv. Blízkého východu. Je známý především v souvislosti s historií i současným děním v Iráku, tedy konkrétně válkou v Iráku, která ještě nadále pokračuje, ačkoli dnes již ve velmi omezené míře. Dnes má Bagdád něco přes 5 milionů obyvatel, v roce 2002 se ale počet obyvatel odhadoval kolem 7 milionů, a úředním jazykem je arabština.

Dnes je Bagdád považován pro všechny moderní země jako město hrůzy. Jedná se o jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Ještě dnes tamní povstalecké organizace fungují, ač dnes američtí vojáci plně spolupracují a pomalu předávají správu města iráckým policistům a vojákům, potírání zločinu v Bagdádu je otázkou a problémem i do budoucnosti.

Historie města

Bagdád byl založen chalífem Abu-Jafar Al-Mansurem v roce 762. Město se nachází na řece Tigris a je celé obehnané hradbou do tvaru kruhu. V daleké historii, kdy se na místě dnešního Iráku rozkládala Mezopotámie. Mezi řekami Eufat a Tigris prý vznikla také první města na světě – Eridu, Uruk a Ur. Z této oblasti pochází bájný Epos o Gilgamešovi, který je zřejmě nejstarší literární památkou na světě. Následně na místě dnešního Iráku vznikaly a postupně zanikaly velké říše světového významu (Sumer, Akkad, Babylon, Chaldeu a Asýrii), které jsou považovány i dnes za kulturně bohaté civilizace s, ve své době, obrovským významem.

Dnes je Bagdád spojován právě s iráckou válkou, která započala útokem Spojených států, když se USA domnívala, že irácká vláda porušuje smlouvu o příměří. Bagdád byl roku 1996 bombardován, což se neblaze podepsalo na centru města a mnoha památkách.

Kultura v Bagdádu

Po kulturní stránce je Bagdád poměrně bohatým městem. Jedinečná kultura táhne do města i do celé země stále více turistů, ač je cestování po Iráku vzhledem k bezpečnostním potížím velmi obtížné a nebezpečné. Ještě před několika lety byla situace tak komplikovaná, že i obyčejnému turistovi hrozilo při návštěvě reálné nebezpečí únosu. Dnes se celková situace mírně zlepšuje, ale není tomu dlouho, co Bagdád zažil jeden z nejkrvavějších dnů novodobé historie.

Iráčtí lidé jsou svým vyznáním většinou arabští muslimové. Proto je největším kulturním bohatstvím Iráku velké množství muslimských mešit. Celkem jich je v Iráku kolem jedné tisícovky, ale nejsou všechny stejné. Někteří obyvatelé se hlásí k ší’itskému vyznání, jiné jsou sunnité. Jejich zvyklosti jsou různé, je to vidět zejména na ženách, které musí po svatbě chodit každý den na veřejnost zahalené – některé nosí šátky, jiné jsou zcela zahalené v nádorech a burkách.

Památky v Bagdádu

Mešita šejka Abdula Kadira al-Gailaniho – funguje spolu s přilehlou školou. Původně zde byla jen škola, po smrti jejího zakladatele, Abdula Kadira al-Gailaniho, zde byla vystavěna i škola mající dnes kolem 800ti studentů.

Irácké muzeum – je unikátní sbírkou všech památek o minulosti Iráku a civilizacích, které se mezi Eufratem a Tigridem vystřídaly.

Bagdádské muzeum – je plné voskových figurín. Ty jsou tradičně oblečeny, vykonávají tamní tradiční aktivity a mají tak turistům nastínit život bagdádských i iráckých obyvatel, včetně všech svátků a tradic.

Chán Murjan – původně sloužil jako klasický zájezdní hotel, dnes se v prostorách budovy nachází luxusní restaurace.

Al-Khadamiya – zřejmě nejkrásnější bagdádská mešita. Má 2 kopule a 4 minarety, které jsou pokryty pravým zlatem. Byla postavena v roce 1515 a stala se hrobkou dvou z prvních dvanácti immámů – Musa al-Kadhim a Muhammad al-Jawad

Medresa Murjaniya – bývala škola, která byla ale později zničena. Na jejím místě je dnes mešita.

Mešita Al-Immam Al-Adham – stojí nad hrobkou jedné z předních osobností náboženského života, immáma Abu Hanifa. V této mešitě se prý nachází několik vlasů samotného Mohammeda.

Hospodářství

Na veškeré obyvatelstvo i život v zemi dopadla politická krize. Jako jednou z mnoha tradic obyvatelstva se uvádí smlouvání o ceně, a to i při klasickém nakupování na tržišti. To je způsobeno embargem, které na Irák některé země uvalily.

Cestování

V Iráku je nejčastější silniční doprava (pro místní obyvatelstvo autobusy, taxi). Ze Sýrie je obnovena i železniční doprava. Pro případné turisty je nutné, aby byly splněny některé podmínky spolupráce české cestovná kanceláře a irácké cestovní kanceláře. Pak se mohou pořádat ojedinělé výlety, přičemž nejmenší počet účastníků je 5. Jedná se tedy spíše o skupinové cestování. Česká strana musí té irácké navíc zasílat o všech turistech detailní osobní údaje. V neposlední řadě, dle některých zdrojů, může být turistovi, který navštívil Írán, zamítnuto povolení pro vstup do Iráku.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 5, průměr: 3,60 z 5)
Loading...

Napsat komentář

  1. jiří ajdan napsal:

    to co je ted z bagdádu,jednoho nejkrásnějších měst světa,mají nna svědomí zločinci z nata a ameriky.vše robili,ukradli co se dalo.stydím se za to,že naše země se podílí na těchto nezákonných akcích svou přítomnosti.je to hamba tzv.demokracie.špinavé ruce má v této situaci taky židé.ti se řídí tím,že chtějí do pěti let vytvořit velký izrael a zničit suverénní státy.

  2. jiří ajdan napsal:

    vrazi z ameriky,nata a židáci jsou váleční zločinci,kterí krutým zpusobem popravili zákonného presidenta saddámu husajna.pod jeho vládou krajina prosperovala a nebál se teroristu z ameriky.jinak než vojensky na irák neměli.co američan,to zločinec

  3. jiří krutý napsal:

    irák byla nádherná zem.saddám husajn dobrý president a proto byl hanebně popraven za učast američanu,kteří tuto zemi včetně památek rozkrádají.
    sýrie,to je to samé jen s tím rozdílem,že se američanum nepodařilo zabít řádně zvoleného presidenta.lidé v tomto regionu jsou příjemní a nejsou tak zákeřní jak tzv.lepší kultura ze zkurveného západu.
    byla idoba kdy stát stavěl podniky v těchto zemíchted tam máme vrahy kteří vraždí na rozkaz kurev z ameriky nevinné lidi.

Created by:
MFÁčko.cz