Káhira (Egypt)

Káhira (Egypt) Káhira – starodávné město v poušti

Káhira, arabsky Al-Qáhira, znamená v překladu Vítězná. Káhira je nejlidnatější a největší město v Egyptě. Častým označením pro Káhiru mezi obyvateli je Masr nebo také Misr (egyptský hovorový dialekt). Káhira dostala také pro kulturní rozhraní mezi Asii, Afrikou a Evropu přezdívku Matka světa.

V městské oblasti žije kolem 15,2 mil. obyvatel. Nachází se na severovýchodní části Egypta, po obou stranách řeky Nil, který dělí město na dvě části. Na západním břehu Nilu se nachází nejznámější a turisty nejnavštěvovanější čtvrť Gíza a na východním břehu se rozprostírá Islámská a Koptská Káhira. Káhira se nachází v subtropickém a tropickém pásu, proto jsou zde vysoké teploty po celý rok. Průměrné letní teploty jsou kolem 40 °C a v zimě průměrné teploty dosahují až 25 °C. Počasí je také ovlivněno blízkostí pouště, proto je zejména suché a déšť se vyskytuje jen zřídka a to obvykle pouze v zimních měsících. Jednou ze zvláštností počasí v Káhiře jsou tzv. chamsíny, které se vyskytují v období března až dubna. Jsou to větry, které jsou způsobeny změnou vzdušného proudění nad pouští, a proto se do města dostává horký vzduch z pouště.

Zajímavá místa

Citadela – Pevnost, která byla založena v roce 1176 vojevůdcem Saláh ad-Dínibn Ajjúbem na obranu proti křižáckým vojskům. Citadelu si později oblíbilo mnoho egyptských vládců.

Al-Azhar – Mešita, která byla vybudována v roce 970, a později zde vznikla univerzita. Stále se zde vyučuje islámské náboženství a arabské tradice. Dodnes je toto místo důležitým islámským náboženským centrem.

Egyptské muzeum – Muzeum založil roku 1858 Francouz Auguste Mariette a návštěvníci si mohou prohlédnout více než 120 000 exponátů z historie starověkého Egypta, ale také poklady z Tutanchámonovy hrobky jako například posmrtné masky a dvě zlaté rakve. Protože kapacita tohoto muzea je nevyhovující, plánuje se otevření nové budovy muzea poblíž pyramid v roce 2010.

Káhirská věž – Má podobu lotosu a je 186 m vysoká. Byla postavena v roce 1961 a je používána pro televizní vysílání a vyhlídky. Pod vrcholem věže je umístěna restaurace s barem. Při dobré viditelnosti můžeme dohlédnout až k pyramidám v Gíze a Nilskou přehradu.

Koptské město – Stará Káhira – Křesťanská čtvrť, ve které se nacházejí kostely Panny Marie, sv. Barbory a řecký klášter sv. Jiří (Mar Girgis). Kromě kostelů a hřbitovů zde dále najdeme nejstarší dochovanou synagogu v Egyptě – Ben Ezrova – a nově zrekonstruované Koptské muzeum.

Islámská Káhira – Nejstarší část Káhiry a je opevněna původními hradbami se třemi bránami. Celý tento komplex i s dalšími historickými stavbami byl připsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Jižní město mrtvých – Chudá čtvrť, která se nachází jihovýchodně od Citadely. V minulosti se v této čtvrti nacházel hřbitov, ale v současné době si zde lidé vybudovali mezi hroby jednoduché domy. Tato čtvrť se stala domovem pro více než 500 tisíc lidí. Ale i tak zde můžeme najít mnoho zajímavých památek jako je například mešita Sajjídy Náfisy.

Severní město mrtvých – Nachází se v severní části Káhiry. Je menší než Jížní město mrtvých, můžeme zde vidět hřbitov s ostatky vojáků z arabsko-islámských válek a hroby mamlúckých sultánů – Barkúka, Kajtbája a Inala.

Chán al-Chalílí – Nejznámější a největší bazar v Egyptě a tvoří hlavní jádro islámské Káhiry. Návštěvníci zde mohou zakoupit různé předměty od oblečení, šperků až po potraviny.

Historie Káhiry

Jako jedno z málo měst má Káhira velice úzce spjatou historii s Egyptem. Samotná Káhira byla založena až v roce 969 n.l., ale historie tohoto místa sahá hluboko do minulosti.
Z novodobější historie Káhiry se odehrává až v druhé polovině 10. stol. n. l., kdy se vlády ujímá dynastie Fátimovců. Po dobytí země zakládají v roce 969 město Misr al-Qáhir (Vítězné město). Tento název byl odvozen podle planety Mars, která zrovna byla na obloze, když vojáci objevili malou městskou osadu. Z období vlády Fátimovců se dochovaly hradby, brány a další objekty, které se staly součástí staré islámské Káhiry. Ve dvanáctém století se po křížových výpravách kulturní centrum Egypta přestěhovalo do Káhiry. Avšak v roce 1517, kdy město dobyli Turci, ztrácí Káhira na své slávě. Až v devatenáctém století, kdy do Egypta přichází Napoleonova armáda a také díky Muhammadu Alímu, začíná Káhira opět upevňovat svůj vliv. Začínají zde stavební výstavby a rozrůstají se zde moderní čtvrti. Po roce 1952 se v Káhiře stavějí nové čtvrti a vláda se tak snaží vstřebávat nový nápor obyvatel. Lidé do hlavního města přicházejí za prací a studiem. Tyto snahy nebyly úspěšné, protože Káhira se i nadále rozrůstá a počet obyvatel se velmi rychle zvyšuje.

Náboženství

Nejvíce Egypťanů (více než 90 %) vyznává státní náboženství – sunnitský islám. Kolem 7 % lidí se hlásí k ortodoxnímu křesťanství a zbytek jsou pravoslavní, katolíci a Židé. Modlitby jsou vysílány pětkrát denně v rádiu. Jedním ze svátků pro věřící je Ramadán. Je to postní měsíc, kdy restaurace a obchody zůstávají zavřené, protože během dne mají věřící cokoliv jíst a pít. Teprve večer se západem slunce jsou restaurace a obchody v plném proudu.
Největší zastoupení obyvatel Káhiry tvoří Arabové, jejich různí míšenci a potomci a v další řadě také Núbijci, Bedujíni a Koptové. Nositelé islámských tradic jsou především Arabové, Bedujíni jsou stálí kočovníci, kteří cestují pouští a Núbijci jsou potomci původní Númibie, která byla připojena k Egypta a která byla proslavena díky zlatu.

Kultura

V Káhiře se nachází mnoho sportovních zařízení jako je například Káhirský stadion, Sportovní centrum al-Ahly nebo Gezira Sporting Club. Pro kulturní vyžití zde můžete navštívit Muzeum moderního výtvarného umění, Zemědělské muzeum a Muzeum islámského umění. Milovníci opery mohou navštívit Káhirskou operu a pro nejmenší návštěvníky Káhiry je zde Káhirská ZOO.

Velmi výrazným prvkem v egyptském jídelníčku je koření jako například kmín, zázvor a pepř. Mezi oblíbené pokrmy patří sladkovodní i mořské ryby, zelenina a zelenina. Přílohy tvoří nejčastěji rýže, chléb, ale také bagety. Oblíbeným jídlem je tradiční firaakh mashwi a grilované kuře.

Hodnocení článku

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (hlasů: 12, průměr: 3,75 z 5)
Loading...

Napsat komentář

Created by:
MFÁčko.cz